streda 30. septembra 2009

Desaťročie so Zlatou črievičkou - od celoslovenského po medzinárodný festival...


Počas obdobia 15-tich rokov som vytvoril množstvo projektov, ale tým najnosnejším a najvýznamnejším bolo obnovenie festivalu začínajúcich spevákov populárnej piesne "Zlatá črevička Slovakia Fest", ktorá od celoslovenskej súťaže postupne prerástla, v posledných troch ročníkoch, do medzinárodného festivalu. Za viac ako desaťročnú novodobú históriu sa na pódiu vystriedalo množstvo talentovaných spevákov, z ktorých mnohí našli uplatnenie vo svete pop music. Možno práve niektoré videoukážky z troch festivalových piesní finalistov Vám poodhalia niektorých z nich. Pre svoju prácu som našiel veľmi plodné zázemie v mojim kamarátovi Brunnovi Oravcovi, veľmi talentovanom skladateľovi a hudobníkovi, ktorý je autorom cover verzie od skupiny ABBA a spoločne s renomovaným textárom Mirom Jurikom, sú obaja autormi dvoch festivalových piesní finalistov Zlatých črievičiek.

MODANCE - len rovnako znejúci názov...

Ani ďalších mojich 15 rokov sa nedá vygumovať z umeleckého života. Keď v roku 1995 prišiel za mnou Peter Várady, ktorý sa nielen ospravedlnil za odchod zo skupiny (Danceteria) s časťou tanečníkov, ale hlavne prišiel požiadať, či by mohol používať mierne modifikovaný názov MODANS pre novú skupinu, ktorú založil pri Dome kultúry v Partizánskom - MODANCE. Tak sa začala písať história skupiny, ktorej názov síce podobne znel, ale s náväznosťou na klasický MODANS nemal nič spoločné. Ani po stránke názvu ani po stránke tanečného štýlu a prezentácie. Kým názov MODANS znamená spojenie slov MO (modern) DAN (dance) S (Sergej) - čo je originalita názvu so znakom mena zakladateľa, názov MODANCE je spojením slov MO (modern) DANCE (dance) vystihujúci orientáciu na tanečný štýl. Po odchode Petra Váradyho do Prahy, súbor MODANCE preberá jedna z dovtedajších tanečníčok - Martina Rihárová.



Don GIOvanni - moderná klasika na záver...

Rok 1993 bol v znamení novej choreografie rozšíreného súboru nových tanečníkov. Moderná klasika vtesnaná do choreografie "Don Giovanni", ktorá bola realizovaná na hudbu Pauly Abdul,

premiérovo odštartovala na veľkom programe k 60. výročiu vzniku mesta v Mestskej športovej hale v Partizánskom. Úspešne sa zapísala i na celoslovenskej prehliadke moderného tanca Tatradance vo Svite, kde mala reprízu na futbalovom štadióne. V tanečnom kolektíve sa okrem mnohých skvelých tanečníkov objavila aj tvár, dnes populárneho vizážistu, Braňa Grohlinga (prvý zľava), ale i Janka Lošáková, Braňo Paluš, Miro Kosáš, ... Uvedená choreografia bola poslednou v pätnásťročnej histórii tanečnej skupiny MODANS, nakoľko v roku 1994 som vyhral výberové konanie na riaditeľa MsKS v Partizánskom a uznajte, na "dvoch stoličkách" sa sedieť nedá, teda aspoň mne, pokiaľ to chcete robiť naplno. A tak som v roku 1994 ukončil svoju činnosť ako choreograf a vedúci tanečnej skupiny MODANS a začal som sa venovať aktivitám spojeným s mojou novou funkciou. Súbor však pokračoval ešte chvíľu ďalej, z časti pod vedením Vlada Smatanu, neskoršie pod vedením Maroša Bebjaka až napokon v roku 1995 značka MODANS si dala na určité obdobie umeleckú prestávku.

Nová generácia


V roku 1992 sa časť kmeňových tanečníkov skupiny, združených okolo Peťa Váradyho a Paťky Schafferovej rozhodli ísť vlastným tanečným štýlom a vytvorili si tanečnú skupinu Danceteria. Jedno z ich prvých vystúpení bolo na Miss Slovensko, pamätne poriadanej pánom Čepcom, s ich premiérovou choreografiou na hudbu Lionela Richie - My Destiny´s. Druhá časť súboru bola doplnená o nových tanečníkov, ktorí dovtedy tvorili tzv. "B" skupinu a technicky zabezpečovali program Rhythm Nation dance concert. Ich debutom bola choreografia "Becouse of You" na rovnomennú skladbu Janet Jackson.

utorok 29. septembra 2009

48 predstavení v Paríži

Rok 1991 bol pre nás veľmi úspešným rokom. Medzi tie najväčšie patrilo účinkovanie na I. Francúzsko-Slovenskej výstave v Paríži, ktoré zabezpečovalo Ministerstvo hospodárstva SR. Nás oslovilo, po skvelých skúsenostiach, vedenie vtedajších ZDA Partizánske s možnosťou propagovať výrobky obuvi na tejto významnej medzinárodnej udalosti. K prezentácií našich choreografií, ktoré boli uvádzané po francúzsky, anglicky a nemecky, nám závody ušili zvláštnu, špeciálnu obuv: farebné tenisky s kovom (podľa návrhu Paťky Schafferovej), kanady "Púštna búrka", obuv z 30-tich rokov - mačacie tlapky, ale i relaxačno-športovú obuv s názvom "Modans" (tiež podľa návrhu P.Schafferovej).


Denný Pariž takmer nepoznáme, pretože poča
s dňa sme účinkovali na výstavisku Versaille, jeden voľný deň sme venovali prehliadke pamätihodnosti Paríža, ale najviac poznáme nočný Paríž. Je nádherný. Najmä vystúpenie pod osvetlenou Eiffelovou vežou a na námestí Trockadero v noci, kde sme sa napojili na pouličného predajcu zmrzliny (za jedny kanady, ktoré sa mu veľmi páčili) a odtancovali sme dve choreografie - "Alright"od J. Jackson (obrázok dolu) a "Hey D.J." (obrázok hore) na mix nezabudnuteľnej formácie Kool and The Gang. Celkom sme zrealizovali 48 vystúpení za 5 dní pobytu.



Po návrate z Paríža sme samozrejme neobišli ani našu Slovenskú televíziu, kde sme pre Štúdio Kontakt poskytli rozhovor a nahrali aj jeden klip (Miss you much):





Po návrate z Paríža sme v priestoroch kaviarne (dnes Infinity club) Spoločenského domu v Partizánskom točili reklamný spot pre ZDA Partizánske na roztancované topánky s režisérom Paľom Janíkom, ktorý zakrátko nato odišiel do USA.


Rhythm Nation dance koncert na videozázname






V roku 1991 sme, vďaka podpore sponzorov a krajského štábu vysielania Slovenskej televízie v Banskej Bystrici, nahrali "Rhythm Nation dance concert" ako live videozáznam v Mestskej športovej hale v Partizánskom. Zaujímavosťou je, že z dôvodu výpravy, ktorá obsahovala jedno veľké americké auto a tri motorky , som musel podpísať reverz na umiestnenie týchto vozidiel na palubovke haly vo výške 3 000 000,-Sk. Našťastie sa nič nestalo, za čo dodnes patrí vďaka technikom, ktorí dokázali nainštalovať vozidlá na palubovku bez najmenšieho poškodenia podlahy. Nahrávka sa strihala v štúdiu v Banskej Bystrici a vyšla vskutku dobre. Videozáznam sme zaslali na posúdenie aj do televízií okolitých štátov, žiaľ vrátila sa nám iba jedna odpoveď z Poľskej televízie, že pre odvysielanie je to príliš "americké" (písal sa rok 1991 - tesne po páde železnej opony).





pondelok 28. septembra 2009

Rhythm Nation Dance Concert




Tanečná skupina MODANS sa v roku 1990 pustila do prípravy 40 minutového tanečného koncertu inšpirovaného cd Janet Jackson: Rhythm Nation 1814. Prvou z choreografii koncertu bola titulná choreografia "Rhythm Nation", o ktorej po vzhliadnutí na domácej scéne v Partizánskom povedal známy moderátor Rock FM Rádia - Rasťo Očenáš - že: zostal som zaskočený, pretože takmer som nevidel rozdiel medzi originálom a preto treba prísť si to pozrieť do Partizánskeho. Práve s touto choreografiou sme spoluúčinkovali s Kanadskou muzikálovou company "Good Friends" z New Brunswick, s japonským súborom tradičného umenia pani Yuriko Uno z Tókia, vystúpili sme na 100-ročnej výstave v Prahe, kde sme Rhythm Nation nahrávali aj pre nemeckú TV stanicu RTL, pre holandskú televíznu spoločnosť Redline TV sme spolu s pánom Melkovičom, s Elánom, s Beatou Dubasovou, s Petrom Kotvaldom,...vyrábali - v preklade - strihový program "Slnko, baby pesničky" na Zlatých pieskoch v Bratislave. A napokon sme túto choreografiu odprezentovali aj v Paríži.


Mačačinec


Scénickým pokusom, ktorý vyšiel, bola v roku 1989 choreografia "Mačačinec", ktorá zaujala nielen pražské publikum, ale stala sa tzv. nežnou choreografiou, pretože v pamätný deň začiatku Nežnej revolúcie na Slovensku, teda deň po pražských udalostiach, sme 18.11. 1989 nahrávali Mačačinec pre vianočné vydanie Televízneho klubu mladých v štúdiách STV Mlynskej doliny. Samozrejme, vstupili sme aj my, spolu s rozumnými ľuďmi z výrobného štábu, odbojkotovali sme nahrávanie choreografie, takže asi za "trest" nás držali v budove STV až do 23.00 h, pritom sme už o 10.00 h dopoludnia mali jasno. V čase vzniku choreografie vstúpili do skupiny ďalší výborní tanečníci - Peter Várady (v strede - vo fraku), Anka Baloghová (druhá zľava - z Prievidze), Janeta Baliová, Silvia Miškejová... Neskoršie sme choreografiu odprezentovali na vystúpeniach doma i v zahraničí.

Dom na rohu ulice...

Zarovnať obojstranne
V roku 1988 sme nadviazali na úspešnú choreografiu Ulica a rozviedli sme ju tanečnejšie v novej choreografii "Dom na rohu ulice". V tomto období sme sa začali výraznejšie profilovať či už navonok, ale i do vnútra tanečných zložiek - omladenú dievčenskú tanečnú zložku posilnila Lucia Hriadelová (na dolnom obrázku vpravo) a do chlapčenskej tanečnej zložky, ktorá mimochodom čo do počtu výrazne prevyšovala dievčenskú zložku, pribudli skvelí tanečníci - Vlado Smatana, Maroš Bebjak .



S choreografiou sme vystúpili na viacerých podujatiach komerčného charakteru, ale i na celoslovenskej súťaži spoločenského tanca v Žiari nad Hronom, kde sme u súťažných párov vzbudili "malé pohoršenie" (dovtedy si asi počas tanca nikto nedovolil strhnúť partnerke sukňu a ona zostala iba v koženných podväzkoch-?!?) a odprezentovali sme sa s Domom na rohu ulice i na pražskom "Večery tanca" - festivale profesionálnych tanečných telies z Českej republiky. Niekde tu nás začali nálepkovať názvom "slovenské UNO".

Ulica // Street

Po návrate zo ZVS v roku 1987 vznikla nielen kostýmovo, ale hlavne hudobne a tanečne štýlovo odlišná choreografia "Ulica - Street", v ktorej som zúročil svoje skúsenosti s mesačnej tanečnej stáže (1984) vo vtedajšom Západnom Nemecku, kde som intenzívne spolupracoval s americkým tanečníkom čiernej pleti - Patt Kimely (USA). Preto sme pod touto choreografiou boli podpísaný obaja.


Do tanečnej skupiny Modans v tejto choreografii pribudli: Patrícia Schafferová , Zdeno Dlhoš, Dušan Varga (z Topoľčian), Martin Šuňal,... 
Bola to posledná choreografia s "majstrovským ocenením", po ktorej sme sa rozhodli, že so súťažným tancom končíme a začneme sa venovať komerčným tanečným aktivitám a tanečným festivalom tanca.

Čo Vy na to, pán Disney?


V roku 1986 som sa na súťažnú choreografiu "Čo Vy na to, pán Disney?" pozeral cez optiku televíznej obrazovky v spoločenskej miestnosti kasárni v Uherskom Hradišti. Bol to príjemný pocit vidieť svojich tanečníkov na stupni najvyššom preberajúc v poradí siedmu Hlavnú cenu Majstrovstiev Slovenskej republiky v modernej choreografii s dodatkom, že práve táto choreografia bola vyhlásená za "Najlepšiu choreografiu posledného desaťročia". Tak dovidenia v roku 1987...

Ad Revidendum 1987...


Ešte pred nástupom na základnú vojenskú službu sme so skupinou naskúšali dve choreografie. Jednou z nich bola diskotéková choreografia "Ad revidentum 1987" určená na celoslovenskú súťaž Diskoráma v Žiline v kategórii disco-formácií. Do súboru pribudli dve nové tanečníčky - Silvia Smatanová a Bibiana Poljačeková (tretia zľava). Opäť ani táto choreografia nezostala bez najvyššieho celoslovenského ocenenia.

nedeľa 27. septembra 2009

Paródia na tanečné majstrovstvá...


Nová tanečná sezóna bola v znamení súťažnej choreografie "Tanečné majstrovstvá", ktorá parodovala celý tanečný súťažný systém na Slovensku (1985). Do kolektívu pribudla nová tanečná posila - Silvia Dlhošová. Choreografia sa aj napriek obavám stretla s obrovským úspechom, čoho dôkazom bolo ďalšie celoslovenské víťazstvo na Majstrovstvách Slovenska v modernej choreografii. Dokonca na Okresných majstrovstvách v Topoľčanoch sme museli odtancovať túto chorerografia dva krát po sebe na žiadosť poroty (???).

Ranne zore v dvore 1984...



V roku 1983 sa stali novými členmi skupiny dve tanečníčky z Topoľčian - (vpravo hore) Mirka Kupcová , Soňa Šomšágová a môj najmladší brat Ondrej Talár (postava psa vpravo dolu). Toto zoskupenie v roku 1984 získalo prvý titul Majstra Slovenskej republiky v modernej choreografii hravou tanečnou choreografiou "Kurín alebo Ranné zore v dvore", choreografiou, ktorá neskoršie (1987) vyšla i ako metodická príručka na základe mojej diplomovej práce na Pedagogickej fakulte, dnes Univerzity Cyrila a Metoda v Nitre. Kostýmovej stránky choreografie - resp. realizácie kostýmov, sa od tejto choreografie až do roku 1986 zhostila moja mama Božena Talárová.

Nový konkurz, noví tanečníci...


V roku 1980-1981 sa uskutočnil nový konkurz, do skupiny pribudli noví tanečníci a a prví chlapci: Igor Lauko (vľavo) a Július Vavro. Dievčenskú zložku tvorili (dolu zľava) Jana Matulíková, Adriana Rajnohová, Alena Balážiková, Anna Korcová, (hore zľava) Jana Jirsáková, Beáta Hruboňová a Iveta Krajancová. Po dvoch rokoch usilovných tréningov, hľadania osobitého štýlu, formovania sa tanečníkov, sústredeniach, prišla chvíľa prvých súťaží. Na snímke záber z časopisu Život z prvej úspešnej choreografie "Koncert pre 24 nôh", ktorá po víťazstvách okresného a krajského kola, skončila bronzová na Majstrovstvách Slovenska v modernej choreografii v Žiline.

sobota 26. septembra 2009

Všetko to začalo v roku 1979...


Všetko to začalo v roku 1979. Z akejsi zvedavosti, po niekoľkoročnom účinkovaní v divadelnom súbore MJF pri Gymnáziu v Partizánskom som sa rozhodol založiť tanečnú skupinu a skúsiť si sám pre seba, či na to mám. Prvá pätica dievčat tvoriaca novozaloženú tanečnú skupinu MODANS sa po roku tréningu odprezentovala v podstate prvou tanečnou choreografiou "Slnko v sieti" v žltých kostýmoch. Skupinu tvorili (zľava) Jana Beniaková, Jana Zdychavská (od roku 1986 Talárová - stala sa totiž mojou milovanou manželkou a skvelou matkou našich dvoch synov), Zuzana Obselková, Ingrid Pelikánová a Žaneta Marcinková. Výraznejšie úspechy skupina v socialistickej hierarchizácii tanečných súťaží síce nedosiahla, ale niekde bolo potrebné začať...